KATLIŅŠ PIE STARTA

KATLIŅŠ PIE STARTA

Katliņš ir arī cepures nosaukums. Šādu galvassegu pasaulē sāka lietot 19.gs. beigās. Latvijā tā ienāca 20.gs. sākumā. Ap šo laiku aizsākās arī peldēšanas sports Latvijā. Iespējams, ka tieši tāpēc, lai īpaši raksturotu šo laiku, arī 1905.gadu, kad ar Baltijā pirmās peldēšanas biedrības dibināšanu Majoros mēs skaitām sporta peldēšanas sākumu Latvijā, grafiķis un karikatūrists Edgars Ozoliņš (1930.- 1987.)

1985.gadā plakātam, kas veltīts Latvijas peldēšanas sporta jubilejai, līdzās starta pozā stāvošajam peldētājam novietojis kungu cepuri – melno katliņu. 1985.gadā, gatavojoties atzīmēt Latvijas peldēšanas sporta 80 gadu jubileju, es uzmeklēju toreiz jau plaši pazīstamo mākslinieku Ozoliņu viņa dzīvoklī Rīgā Nītaures ielā, un lūdzu viņu šai Latvijas peldēšanas sporta jubilejai uzzīmēt īpašu plakātu. Mākslinieks piekrita. Pēc kāda laika viņš aicināja mani zīmējumu apskatīt. Biju ļoti pārsteigts un iepriecināts par zīmējuma oriģinalitāti un ietilpīgo informāciju. Kreisajā pusē uz dēļu laipas redzams starta pozā stāvošs peldētājs ar ūsām, tērpts 20.gs. sākuma peldkostīmā, ar savu, pirms peldējuma uz laipas nolikto, katliņu. Vidū grezns uzraksts „80 GADI PELDĒŠANAS SPORTAM LATVIJĀ”. Labajā pusē uz starta tumbiņas startam gatava, smaidoša peldētāja ar piecstūru (domāts sarkanu) zvaigzni peldcepurītē. Karikatūrists Edgars Ozoliņš ar savām kuplajām jaunavām jau bija sevi apliecinājis daudzās publikācijās, t.sk. žurnālā Dadzis un to jubilejas plakātam pieņēma arī cenzētāji. Šis zīmējums Latvijas peldēšanas sportam kļuva vēsturisks. Vienu tā oriģinālu (30 x 20 cm.) ar autora veltījumu – Uldim Zemzaram bildes autors Edgars Ozoliņš. 13.XI 85. – mākslinieks uzdāvināja man. Tagad tas glabājas un ir apskatāms Latvijas Sporta muzejā. Latvijas peldēšanas sporta 80 gadu jubileja tika svinēta Rīgas Sporta pilī Krišjāņa Barona ielā 1985.gada 22.novembrī.

Zāli greznoja liels, pēc Edgara Ozoliņa zīmējuma veidots, panno. Svētku gaitā pēc svinīgās daļas, kurā uzrunas teica vairāki ievērojami mūsu sporta darbinieki, to starpā Latvijas PSR FKSK priekšsēdētājs Daumants Znatnajs, RASMS direktors Ilmārs Būmanis, LPF prezidents Atis Ozoliņš, treneri Lilija Pētersone un Juris Rode un olimpietis Arsens Miskarovs, šī svētku panno priekšā fotogrāfijās sevi centās iemūžināt daudzi. Fotografējās gan Latvijas treneri ar saviem audzēkņiem, gan paši peldētāji. Savai svētku goda bildei jubilejas panno priekšā pulcējās arī nozīmīgi Latvijas peldēšanas sporta ļaudis un goda viesi. Viņiem tika pasniegts arī šis mākslinieka Edgara Ozoliņa zīmējums ar katliņu pie starta.

Uz foto: treneris Uldis Zemzars ar savu audzēkni Astru Ozoliņu (1985.g.)

 

Uldis Zemzars, Ēdolē 2015.g. 22. maijā